Fintayo
Travel Hacks⌄Save Money⌄Smart Life⌄Tested⌄About
Newsletter
Home/Featured/Article
Featured

The rental car fuel trap: When “Prepaid full tank” actually costs you more

Paying for a full tank upfront can save one airport stop — but you may also give the rental company €20, €30 or more in fuel you never use.

F
Fintayo Editorial TeamSeptember 9, 2026 · Practical guide
The rental car fuel trap: When “Prepaid full tank” actually costs you more
Useful firstClear steps, real limits and no empty promises.
11 min read

Contents

  1. First, understand the three common fuel models
  2. 1. You know you will use almost the entire tank
  3. 2. You have an extremely early flight
  4. 3. The prepaid per-litre price is genuinely competitive

You arrive at the rental-car desk after a flight.

The agent gives you two options.

Option A:

Return the car full.

Option B:

Pay for the full tank now and return it empty.

Option B sounds attractive.

No searching for a petrol station near the airport.

No risk of being late.

No need to refill the car before an early-morning flight.

Sometimes the prepaid option can genuinely make sense.

But there is one sentence travellers often miss:

Unused fuel may not be refunded.

That changes the calculation completely.

Because prepaid fuel is only cheap when you actually use most of the fuel you have paid for.

If you return the car with a quarter of a tank left, you may effectively be giving the rental company that fuel for free.

First, understand the three common fuel models

Rental companies use different terminology, but most fuel policies fall into three broad groups.

1. Full-to-full

You collect the car with a full tank.

You return it with a full tank.

If you do that correctly:

Fuel charge from rental company: €0

You simply pay petrol stations for the fuel you actually consume.

SIXT currently describes full-to-full as its standard policy: collect full, return full. If the car is returned below full, the company can charge for missing fuel plus a service fee.

Europcar describes the same basic structure and says that if the vehicle is returned at the same fuel level as collected, there is no refuelling charge.

2. Prepaid full tank

You pay for a complete tank at pickup.

Then you can return the car with:

Full Half-full Quarter-full Almost empty

without needing to refuel.

Hertz’s European Fuel Purchase Option works this way and explicitly states that unused fuel is not refunded.

Europcar’s Full Tank Option follows the same principle: pay for the full tank upfront, return with whatever fuel remains, but receive no reimbursement for unused fuel.

3. Return below full and let the rental company refill it

This is usually the option you want to avoid accidentally.

You return the vehicle without enough fuel and without having purchased the prepaid option.

The rental company then charges:

Missing fuel + refuelling/service fee

Europcar and SIXT both explicitly describe additional refuelling/service charges when the car is returned below the required level.

This is often the most expensive scenario.

Why prepaid fuel feels cheaper than it is

Imagine the rental car has a:

50-litre tank

At the desk, prepaid fuel costs:

€1.55 × 50 litres = €77.50

You think:

“I will need fuel anyway.”

Correct.

But the important question is:

Will you use 50 litres?

Suppose your trip uses only:

32 litres

You return the car with approximately:

18 litres remaining

Value of unused fuel:

18 × €1.55 = €27.90

Because unused fuel is not refunded under many prepaid policies, your effective fuel cost becomes:

€77.50

instead of approximately:

€49.60

You paid almost €28 for convenience.

That may still be worth it.

But now you know what the convenience actually cost.

The Fintayo break-even formula

Before accepting prepaid fuel, calculate:

Expected kilometres ÷ 100 × vehicle consumption = expected litres used

Then:

Expected litres used ÷ tank capacity = percentage of tank you expect to consume

Example:

Trip distance: 600 km Consumption: 6.5 L/100 km

Fuel required:

600 ÷ 100 × 6.5 = 39 litres

If the tank holds:

50 litres

you expect to consume:

39 ÷ 50 = 78%

So approximately 22% of the prepaid tank could remain unused.

At €1.60/litre:

11 litres × €1.60 = €17.60

That €17.60 is effectively part of the price you are paying for convenience.

When prepaid fuel can actually be a good deal

There are situations where I would seriously consider it.

1. You know you will use almost the entire tank

Suppose:

Tank: 55 litres Expected use: 52 litres

Unused fuel:

3 litres

At €1.60:

€4.80

Now paying €4.80 extra to avoid looking for a petrol station before an airport return can be completely reasonable.

The closer you get to empty, the better prepaid fuel becomes.

2. You have an extremely early flight

Imagine:

Rental return: 04:30 Flight: 06:00

You do not know which petrol stations near the airport will be open.

You are travelling with children.

You need to unload luggage.

The prepaid option might effectively cost:

€10–€15

more than self-refuelling.

For some travellers, eliminating one stressful task at 04:00 is worth €15.

That is not a bad financial decision.

It is purchasing convenience knowingly.

3. The prepaid per-litre price is genuinely competitive

Do not assume the rental company is always more expensive.

Ask:

What is today's prepaid fuel price per litre?

Then compare it with nearby fuel stations.

Example:

Rental prepaid price: €1.52/L Local station: €1.66/L

Prepaid fuel is:

€0.14/L cheaper

Across a 50-litre tank:

€7 saving

Now the prepaid option has a built-in buffer.

Even returning with a few litres unused may still produce a reasonable result.

But you must know the price.

Do not accept:

“It is cheaper than the petrol station.”

Ask for the number.

When full-to-full normally wins

For most ordinary rentals, I prefer full-to-full.

Why?

Because you pay for:

exactly the fuel you use

rather than:

the maximum fuel you could use

This is especially important for:

  • city breaks
  • short rentals
  • hybrid cars
  • low-mileage trips
  • airport-to-hotel driving
  • travellers who do not know their route yet
Example: three-day city break

You rent a compact car.

Tank: 45 litres Prepaid tank: €72

Your entire trip is:

Airport → hotel Hotel → beach Two dinners One day trip Hotel → airport

Distance:

280 km

Vehicle consumption:

6 L/100 km

Expected fuel:

280 ÷ 100 × 6 = 16.8 litres

At €1.60/litre:

16.8 × €1.60 = €26.88

Compare:

Prepaid

€72

Full-to-full

≈ €27

Difference:

≈ €45

You effectively paid €45 to avoid stopping at a petrol station.

That is difficult to justify.

Example: 1,000 km road trip

Now change the journey.

Distance: 1,000 km Consumption: 6.5 L/100 km

Fuel needed:

65 litres

The car has a:

50-litre tank

You will need more than one tank during the trip anyway.

By the final day you can deliberately plan to return nearly empty.

Now prepaid fuel may become much more sensible.

The important variable is not:

Rental duration

It is:

Expected fuel consumption

A seven-day rental can use 10 litres.

A two-day rental can use 100 litres.

The biggest prepaid-fuel trap: trying to return completely empty

Once people pay for a full tank, something psychological happens.

They want to use every drop.

So near the airport they start thinking:

Range remaining: 32 km Airport: 24 km away Perfect.

Do not do this.

Fuel gauges and range estimates are not precise enough to justify risking:

  • running out of fuel
  • missing the flight
  • roadside assistance
  • towing
  • additional rental charges

If you paid for prepaid fuel and return with €5 of petrol left, accept it.

Do not risk a €500 travel problem to recover €5.

The rental company refill option can be much worse

Suppose you selected full-to-full.

You forget to refill.

Tank is short by:

12 litres

Local fuel price:

€1.60/L

Normal fuel cost:

€19.20

But rental-company charging can include:

12 litres + higher contractual fuel price + refuelling/service fee

Both Europcar and SIXT warn that returning the vehicle below the contracted fuel level can trigger an additional refuelling/service charge.

So the worst strategy is often:

Choose full-to-full and then forget to fill it.

The airport petrol-station problem

Full-to-full creates its own trap.

Travellers search:

Nearest petrol station to airport

and choose the first one.

That station may be:

  • expensive
  • crowded
  • difficult to access
  • on the wrong side of a motorway
  • several kilometres from the rental return

The better method is to identify the station before the trip home.

The night before return, save:

Petrol station Rental return Airport terminal

in your navigation app.

Then create the route:

Hotel → fuel → rental return → terminal

Do not improvise with 40 minutes until check-in closes.

Keep the fuel receipt

This small habit can save an argument.

SIXT advises customers to keep the fuel receipt in case questions arise, and Europcar notes that proof of fuel purchase may be requested in some circumstances.

Before returning the car:

Fill tank ↓ Keep receipt ↓ Photograph dashboard ↓ Photograph fuel gauge ↓ Photograph odometer

That takes 30 seconds.

If you later receive a fuel charge, you have evidence of:

time location fuel purchase tank level mileage The 5-minute return photo rule

Fuel should be part of a larger rental-return routine.

Before handing over the keys, photograph:

Front Rear Left side Right side Wheels Windscreen Interior Fuel gauge Mileage

If possible, include the rental-return location in the sequence.

Do it even if an employee says:

“Everything is fine.”

The photos cost nothing.

The dispute may not.

What happens with hybrids?

Hybrids make prepaid fuel even more difficult to estimate.

A car rated at:

5.0 L/100 km

may use significantly less fuel in urban driving depending on:

  • traffic
  • hybrid system
  • temperature
  • driving style

You can easily return a hybrid with much more fuel than expected.

Therefore, unless you are doing substantial motorway mileage, prepaid fuel can be particularly difficult to maximize with an efficient hybrid.

Electric rental cars have the same idea in a different form

Fuel becomes:

battery percentage

SIXT states that its standard approach also covers returning electric cars at the required charge level, with recharge charges and a service fee potentially applying if the vehicle is returned below the required level; prepaid charging can be offered as an alternative.

Europcar’s 2026 terms similarly specify charge-level requirements for electric vehicles in relevant rental products.

The same Fintayo principle applies:

Calculate the convenience premium.

If returning the EV at 80% requires:

40-minute charging stop

before a flight, a prepaid charging option may have greater practical value than prepaid petrol.

The “same fuel level” trap

Not every rental begins with a completely full tank.

Some agreements may say:

Fuel at pickup: 6/8

Then you may be required to return it at:

6/8

This is less convenient than full-to-full because gauges are approximate.

How much petrol produces exactly:

6/8

?

Nobody knows precisely.

If possible, I prefer rental terms with:

Full → Full

because both sides can verify it much more easily.

Fintayo’s 80% rule for prepaid fuel

Use this as a practical shortcut.

Expected to use less than 60% of the tank

Choose full-to-full.

Almost always.

Expected to use 60–80%

Compare prices carefully.

Convenience may justify prepaid depending on the price difference.

Expected to use more than 80%

Prepaid becomes interesting.

Particularly if the prepaid per-litre price is competitive and the return schedule is inconvenient.

Expected to use almost 100%

Strong candidate for prepaid.

But do not intentionally run the car dangerously low.

This is not an industry rule.

It is a practical Fintayo decision framework.

The better question to ask at the rental desk

Do not ask:

“Is prepaid fuel cheaper?”

Ask:

1. How many litres is the tank? 2. What is the prepaid total price? 3. What is the prepaid price per litre? 4. Is unused fuel refunded? 5. What is the refuelling/service fee if I return below full? 6. Where is the nearest petrol station to the return location?

With those six answers, the salesperson has very little room to make the option sound better than the arithmetic.

A real Skopje example of the policy structure

Europcar’s current information for its Skopje locations describes all three familiar scenarios:

  1. return at the same fuel level and pay no rental-company refuelling charge
  2. return below the required level and pay for missing fuel plus a refuelling charge
  3. buy the Full Tank Option, return with any remaining level, but receive no refund for unused fuel

So this is not only a theoretical issue from American travel blogs.

The same decision structure exists for rentals available in North Macedonia.

The Fintayo rental fuel calculator

Use this before accepting the prepaid option.

CAR: TANK SIZE: _____ litres PREPAID FULL-TANK PRICE: €_____ PREPAID PRICE PER LITRE: €_____ ================================ EXPECTED DISTANCE: _____ km EXPECTED CONSUMPTION: _____ L/100 km EXPECTED FUEL USED: distance ÷ 100 × consumption = _____ litres ================================ EXPECTED FUEL LEFT: tank size – expected fuel used = _____ litres VALUE OF UNUSED FUEL: _____ litres × €_____ = €_____ ================================ NEARBY PETROL PRICE: €_____ / litre EXPECTED FULL-TO-FULL COST: €_____ PREPAID COST: €_____ CONVENIENCE PREMIUM: €_____ ================================ RETURN CONDITIONS: [ ] Daytime [ ] Late night [ ] Early morning [ ] Tight flight connection [ ] Petrol station nearby [ ] Travelling with children ================================ DECISION: [ ] Full-to-full [ ] Prepaid tank One final example

You rent a car for five days.

Tank: 50 litres Prepaid option: €78

Expected trip:

650 km

Consumption:

6.2 L/100 km

Fuel used:

650 ÷ 100 × 6.2 = 40.3 litres

Fuel remaining:

50 – 40.3 = 9.7 litres

At €1.60 per litre:

9.7 × €1.60 = €15.52

So the prepaid option includes approximately:

€15.52

of fuel you expect not to use.

Now suppose the local fuel station would cost:

40.3 × €1.60 = €64.48

Comparison:

Prepaid: €78 Self-refuel: €64.48 Convenience premium: €13.52

Now make the real decision:

Is skipping the final petrol-station stop worth €13.52?

If your flight is at 06:00:

Maybe yes.

If you return the car at 14:00 and the petrol station is 800 metres away:

Probably not.

That is the correct way to evaluate prepaid fuel.

The Fintayo takeaway

The prepaid full-tank option is not automatically a rip-off.

It is also not automatically a bargain.

It is a convenience product.

The mistake is looking only at:

price per litre

instead of:

price per litre × litres you will actually use

Under prepaid policies from companies such as Hertz and Europcar, unused fuel may not be refunded.

So remember one rule:

The cheapest prepaid tank is expensive if you return half of it to the rental company for free.

Estimate your kilometres.

Estimate your consumption.

Check the tank size.

Calculate the unused fuel.

Then decide how much the convenience of skipping the petrol station is actually worth.

That is the Fintayo way to buy fuel.

THE FINTAYO SHORTCUT

One useful trick in your inbox every week.

No spam. No generic advice. Only ideas worth using.

F
Written and reviewed by

Fintayo Editorial Team

We research practical ways to travel better, spend less and make everyday life easier. Popular hacks are checked against real rules, prices and limitations before publication.

READ NEXT

More smart tips

01
The hotel check-in card trap: Why a debit card can lock up hundreds for daysFeatured
02
Always choose local currency? The card terminal trick that can cost you 5% moreFeatured
03
The €80 seat selection trap: When paying to choose your airline seat is actually worth itFeatured
ADVERTISEMENT300 × 250article-sidebar-top
ONE SMART TIP A WEEK

Travel better. Spend less.

Useful travel, saving and everyday-life tricks delivered without noise.

TESTED BY FINTAYO

Does the popular trick actually work?

We compare real prices, rules and outcomes before recommending it.

See our tests
ADVERTISEMENT300 × 600article-sidebar-sticky
KEEP GOING

More useful reads

The hotel check-in card trap: Why a debit card can lock up hundreds for days
Featured

The hotel check-in card trap: Why a debit card can lock up hundreds for days

Read article
Always choose local currency? The card terminal trick that can cost you 5% more
Featured

Always choose local currency? The card terminal trick that can cost you 5% more

Read article
The €80 seat selection trap: When paying to choose your airline seat is actually worth it
Featured

The €80 seat selection trap: When paying to choose your airline seat is actually worth it

Read article
THE USEFUL EMAIL

One smart trick every week.

Travel better, waste less money and make everyday life easier. No filler and no daily inbox noise.

fintayo

Practical travel, saving and smart-life tricks that genuinely help.

Simple tricks. Real value.

Explore

Latest ArticlesFree ToolsSearchTested by Fintayo

Topics

Travel HacksSave MoneySmart LifeTested by Fintayo

Company

AboutContactAdvertisePress

Legal

PrivacyTerms
© 2026 Fintayo. All rights reserved.Independent, practical and built for readers.